İstanbul’da oturanlara kötü haber, bu ilçelerde oturanlar hemen taşınsın

İstanbul’da oturanlara pek de iyi olmayan haberlerimiz var. Malum, kaçınılmaz İstanbul depremi için geri sayım devam ediyor. Nitekim şu sıralar deprem gerçeğini unutmuş durumdayız.

Hatırlanacağı üzere Kahramanmaraş depremi sonrasında bu gerçek yüzümüze bir tokat gibi çarpmış ve uzun süre İstanbul depremi konuşulmuştu.

Pek çok deprem uzmanı, hemen her akşam televizyon ekranlarına çıkarak İstanbul’da risk altında olan ilçeleri değerlendirmişti.

Hatta İstanbul depremi, son yerel seçimdeki en büyük vaatler arasında yer alıyordu. Hem hükümet, hem de muhalefet tarafındaki adayların önceliği İstanbul depremiydi.

Peki son tahlilde İstanbul depremi için ciddi anlamda tehlikeli bulunan ilçeler hangileri?

Aslında bunu şimdiye kadar pek çok uzmandan duyduk. Fakat son analizler, bazı ilçelerin risk açısından daha yüksek bir ortalamaya sahip olduğunu gözler önüne seriyor.

Öncelikli olarak şunu belirtmemiz gerekiyor. Deprem değil bina öldürür. Dolayısıyla, eğer hala yaptırmadıysanız oturduğunuz binanın beton ölçümünü derhal yaptırmanız gerekiyor.

Peki analiz sonucunda risk altındaki ilçeler hangileri? Dilerseniz bu konudan bahsedelim.

Uzmanlar özellikle Büyükçekmece ve Avcılar ilçelerini ilk iki sıraya yerleştiriyorlar. Bu ilçelerde binalar genel anlamda yeni olsa da zemin tarafında bazı sıkıntılar mevcut.

İkinci sırada ise Bakırköy, Fatih ve Zeytinburnu gibi ilçeler geliyor. Bu ilçelerde hem yapılar eski, hem de binalar çok sağlam değil. Ayrıca dar caddelerin çoğunlukta olması da büyük sıkıntı yaratıyor.

Anadolu yakasına geçtiğimizde ise Üsküdar, Kadıköy, Pendik ve Adalar ismi ön plana çıkıyor. Bu ilçelerin en büyük dezavantajı ise fay hattına yakın olmaları.

Uzmanlar özellikle İstanbul‘un bu ilçelerde oturanların mutlaka ama mutlaka bina beton ölçümü yaptırmalarını tavsiye ediyor. Ayrıca binaların altında dükkan ve benzeri yapılar varsa da mutlaka kolon kontrolü yaptırılması söyleniyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x